Szymon NOWAK, kandydat do Parlamentu Europejskiego, nr 8 na liście Lewicy w Warszawie i okolicznych powiatach. Zapytaliśmy go o plany, zainteresowania i opinie w kluczowych kwestiach. Jakie ma pomysły na Polskę w Europie?
Rozmawiała: Agnieszka Jędrzejewska
Powiedz coś o sobie.
Jestem warszawiakiem, lokalnym aktywistą oraz najmłodszym kandydatem na Warszawskiej liście Lewicy do Europarlamentu. Mieszkam i działam na warszawskich Bielanach, gdzie również niedawno pierwszy raz startowałem w wyborach samorządowych. Z wykształcenia jestem prawnikiem. Ukończyłem Uniwersytet Warszawski a obecnie odbywam aplikację radcowską. Oprócz polityką i prawem interesuję się także sportem – swoje hobby realizuję jako piłkarz amator.
Czym chcesz się zajmować w Parlamencie Europejskim?
W Parlamencie Europejskim chciałbym zajmować się trzema podstawowymi dla mnie sprawami, tj. zdobywaniem środków na inwestycje lokalne dla Warszawy i Mazowsza, ochroną młodych ludzi wchodzących na rynek pracy oraz kwestią bezpieczeństwa Polski i Europy w obliczu współczesnych zagrożeń.
Jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, chciałbym przeznaczyć je na potrzebne lokalne inwestycje, zarówno te duże jak budowa mieszkań na tani wynajem czy infrastruktura transportowa w gminach i powiatach, oraz te mniejsze, takie jak tworzenie nowoczesnych ośrodków sportowych oraz miejsc kultury.
Mówiąc o obronie młodych na rynku pracy, myślę przede wszystkim o zakończeniu uśmieciowienia rynku pracy, zakazie darmowych staży oraz wprowadzeniu europejskiej płacy minimalnej.
Mając natomiast na myśli bezpieczeństwo Polski, chciałbym doprowadzić do usprawnienia i skoordynowania działań Obrony Cywilnej państw europejskich w celu szybkiego i sprawnego reagowania na potencjalne niebezpieczeństwo.
Co będzie dla Ciebie największym wyzwaniem, jeśli zostaniesz europosłem?
Jeżeli chodzi o czystą politykę, największym wyzwaniem byłoby znalezienie większości do realizacji moich postulatów. Trzeba pamiętać, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie tworzenie większości zarówno z chadekami jak i z liberałami. Będzie zatem potrzebna duża otwartość na dialog oraz kompromisy. Jeżeli chodzi o sprawy przyziemne, na pewno na początku kadencji dużym wyzwaniem byłoby ułożenie życia na Brukselę i Warszawę oraz pogodzenie spraw zawodowych z obowiązkami parlamentarzysty.
Lewica w Europarlamencie stanowi część grupy S&D, która tutaj określiła swoje priorytety. Wybierz jeden z nich i opowiedz, jakie postulaty chciałbyś zrealizować w ramach tego priorytetu jako europoseł?
Jednym z najważniejszych dla mnie priorytetów S&D jest zapewnienie równych praw socjalnych oraz pracowniczych obywateli Unii Europejskiej. Jako europoseł chciałbym w ramach tego priorytetu przyczynić się do realizacji dużego projektu jakim jest wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej we wszystkich państwach członkowskich. Chciałbym, żeby wszyscy pracownicy, niezależnie czy pracują w Polsce, Niemczech czy w Rumunii mogli liczyć na taki sam standard wynagradzania za swoją pracę.
Co sądzisz o Zielonym Ładzie?
Zielony Ład to ambitne, a zarazem, moim zdaniem, bardzo potrzebne przedsięwzięcie, które jest odpowiedzią na zmianę klimatu oraz degradację środowiska. Oczywistym jest, że zmiany, które będą wiązały się z Zielonym Ładem, będą w przyszłości pozytywnie wpływały na nasze życie oraz na życie przyszłych pokoleń. Uważam jednak, że musi w tym zostać zachowana pewna zasada, czyli sprawiedliwość społeczna. Koszty transformacji energetycznej oraz gospodarczej nie mogą zostać oparte o tych najsłabszych i najmniej zamożnych. O to będę zabiegał jako europarlamentarzysta.
Jaka powinna być polityka Unii Europejskiej w kwestiach bezpieczeństwa (zarówno państw członkowskich, jaki i całej Unii)?
Polityka UE w kwestiach bezpieczeństwa powinna być oparta na silnej współpracy. Uważam, że każde państwo członkowskie powinno zadbać o wysokie wydatki na obronność, a w konsekwencji o rozwój swojego potencjału militarnego. W dzisiejszych czasach, szczególnie w przypadku Polski, będącej państwem frontowym, przy obecnej sytuacji na wschodzie nie można udawać, że nie jest to jedna z najważniejszych dla nas spraw. Uważam również, że wszystkie państwa członkowskie powinny działać na rzecz rozwoju oraz koordynacji obrony cywilnej. Mając na uwadze zagrożenie zewnętrzne, musimy pamiętać również o zagrożeniu wewnętrznym, broniąc się przed próbami destabilizacji państw członkowskich.
Jak widzisz współpracę z innymi europosłami i europosłankami z polskiej delegacji?
Uważam, że bardzo dobrze odnalazłbym się jako członek polskiej delegacji w PE, szczególnie, że będzie to grupa zarówno młodych i ambitnych jak i bardzo doświadczonych polityków. Przy tylu specjalistach mielibyśmy szerokie możliwości oraz siłę przebicia do realizowania postulatów Lewicy. Nie ukrywam, że z racji moich zainteresowań oraz wykształcenia najbardziej chciałbym współpracować z wiceministrem Krzysztofem Śmiszkiem oraz premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem – świetnymi prawnikami oraz specjalistami w swojej dziedzinie. Liczę, że znajdą się oni w PE.
Z którym z postulatów Lewicy na wybory do Europarlamentu utożsamiasz się najbardziej?
Z racji tego, że jestem młodą osoba, która niedawno kończyła studia i wchodziła na rynek pracy najbliższym mi postulatem jest systemowe zakazanie darmowych staży. Uważam, że za każdą pracę należy się odpowiednia płaca. Wielu młodych ludzi nie ma zabezpieczenia finansowego a obecna sytuacja rynku mieszkaniowego przyczynia się do wysokich kosztów najmu, nie wspominając już o kosztach nabycia mieszkania. Młodzi ludzie muszą mieć zapewniony bezpieczny start w „prawdziwą dorosłość”, który pomoże im osiągnąć stabilność finansową.
Jak Parlament Europejski powinien komunikować się z obywatelami UE?
Na Bielanach już to robimy. W ramach pikniku sąsiedzkiego współtworzyłem stanowisko profrekwencyjne na najbliższe wybory, zawierające materiały informacyjne o Unii Europejskiej, które z jednej strony były bardzo chętnie pobierane przez mieszkańców, a z drugiej strony stanowiły dobry pretekst do rozmowy o UE.
Czym się zajmujesz zawodowo?
Zawodowo jestem prawnikiem. Pracuję w kancelarii radców prawnych, gdzie zajmuję się przede wszystkim sprawami związanymi z obsługą spółek kapitałowych, w tym także publicznych.
Jak spędzasz wolny czas?
Staram się spędzać swój wolny czas aktywnie. Mam do tego dobre warunki, ponieważ mieszkam w najbardziej zielonej części stolicy. Dlatego też, wolny czas spędzam między innymi na spacerach z psem oraz treningach piłkarskich.
Kto jest Twoim politycznym wzorem do naśladowania?
Moim politycznym wzorem do naśladowania jest Magda Biejat. Imponuje mi jej ścieżka kariery politycznej, w 6 lat od kandydowania do Rady Dzielnicy, przez zostanie posłanką, po bycie wicemarszałkiem senatu i najlepszą od lat kandydatką Lewicy na prezydentkę Warszawy. Co więcej bardzo cenię w niej otwartość, serdeczność i „normalność” w bezpośrednim kontakcie, ale także nieustępliwość i bezkompromisowość w swoich działaniach politycznych.
Jaką książkę teraz czytasz?
Aktualnie uczę się do kolokwium z postępowania karnego, dlatego też obecnie czytaną przeze mnie pozycją jest Konstrukcja apelacji jako środka odwoławczego w postepowaniu karnym Profesora Dariusza Świeckiego. Polecam!