Agata DIDUSZKO‑ZYGLEWSKA

Agata DIDUSZKO‑ZYGLEWSKA, nr 3 na liście Lewicy do Parlamentu Europejskiego

Współprzewodnicząca warszawskiej Nowej Lewicy. Przez wiele lat zajmowała się dziennikarstwem i publicystyką. Obecnie pracuje w Ministerstwie Kultury jako doradczyni Ministry Joanny Scheuring-Wielgus, z którą znalazła się na liście „Kobiety Roku 2020” Forbes Women za informowanie o molestowaniu seksualnym dzieci w Kościele katolickim w Polsce oraz za działania na rzecz świeckiego państwa.

Autorka książki „Krucjata polska”, współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów, a także książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Od dwóch kadencji radna Warszawy. Obecnie przewodniczącą klubu radnych Lewica – Miasto Jest Nasze – Razem, wcześniej przewodnicząca Komisji Kultury. Pracowała w komisjach polityki społecznej, edukacji i zdrowia. 

Czym chcesz się zajmować w Parlamencie Europejskim?

Chcę doprowadzić do tego, żeby standardy płac, tantiemy i ubezpieczenia społeczne ludzi kultury były takie same w całej UE i żeby zyskali na tym polscy twórcy i twórczynie. Chcę także doprowadzić do tego, żeby UE mogła skuteczniej chronić kobiety i dzieci przed przemocą i łamaniem ich praw w każdym kraju członkowskim.

Z którym z postulatów Lewicy na wybory do Europarlamentu utożsamiasz się najbardziej?

Najbardziej zależałoby mi na zrealizowaniu postulatu utworzenia Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, ponieważ kryzys mieszkaniowy w Polsce narasta. Wielu dorosłych Polaków i Polek, zwłaszcza jeżeli misyjnie postanawiają pracować w sferze budżetowej – w szkołach, przychodniach, domach kultury czy bibliotekach – nie może sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania, bo ich pensja jest za niska wobec rynkowych stawek. Zgodnie z naszym sztandarowym hasłem „Mieszkanie prawem, nie towarem”, trzeba zrobić wszystko, by odwrócić tę sytuację. Każdy kto tego potrzebuje powinien mieć możliwość taniego wynajęcia mieszkania od samorządu.

Czytaj więcej…