Mieszkańcy Ulrychowa zabiegają o bezpieczne przejście między ul. Górczewską i łukiem ul. Krępowieckiego. W tym miejscu funkcjonuje wydeptana ścieżka, która zamienia się w błotnistą przeprawę po opadach deszczu, a w okresie przymrozków jest śliska jak tafla lodu. Tegoroczny Budżet Obywatelski-Warszawa-Wola uwzględnia projekt budowy w tym miejscu bezpiecznego chodnika!
Na skróty czy na około?
Lubimy chodzić krótszymi drogami, bo to oszczędza nam czas. Rozumieją to także warszawscy urzędnicy! Zarządzenie 1682/2017 Prezydenta Warszawy w sprawie tworzenia na terenie miasta dostępnej przestrzeni, w tym infrastruktury dla pieszych ze szczególnym uwzględnieniem osób o ograniczonej mobilności i percepcji, wprowadza standardy projektowania i wykonywania dróg dla pieszych. Ich celem jest m.in. projektowanie chodników w taki sposób, by droga, którą muszą pokonać piesi, była możliwie jak najkrótsza.
Najkrótszego dojścia do Wola Parku czy na przystanek autobusowy w kierunku Bemowa nie mają jednak mieszkańcy okolic ul. Krępowieckiego na Ulrychowie. Lata temu wydeptali w tym miejscu ścieżkę, która wyraźnie wskazuje najkrótszą drogę, ale zamiast budowy chodnika urzędnicy wolą stawiać tu prowizoryczne płotki, żeby jeszcze bardziej utrudnić nam życie. A może sięgnąć po Budżet Obywatelski, z którego korzysta i cała Warszawa, i dzielnica Wola?
Po błocie czy po chodniku?
Wydeptane przejście, o którym mowa, biegnie wzdłuż ściany baru azjatyckiego. Po opadach deszczu robi się błotniste, a zimą przymarza. Bardzo łatwo poślizgnąć się i złamać nogę. Ciężko też przejechać tędy wózkiem czy rowerem. Ścieżka wychodzi ponadto zza ściany baru wprost na drogę rowerową!
A jednocześnie ludzie wyraźnie dają do zrozumienia, że właśnie tędy chcą chodzić, bo jest to najkrótsze i najszybsze! Skoro chodnika w tym miejscu nie zrobili do tej pory urzędnicy, to czas na Budżet Obywatelski. Wdzięczna będzie i Warszawa, i Wola.
Bezpieczny ruch pieszych
Projekt Bezpieczny ruch pieszych między ul. Górczewską i łukiem ul. Krępowieckiego (357) chce poprawić bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszych w miejscu tego uczęszczanego skrótu. Przewiduje m.in. wyznaczenie dwóch sugerowanych przejść dla pieszych: przez ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż ul. Górczewskiej i przez ul. Krępowieckiego. Przede wszystkim jednak, przejścia te ma połączyć chodnik. Projekt zakłada też obniżenie krawężników, żeby ułatwić przejazd wózkom dziecięcym i inwalidzkim.
Nazywam się Przemysław Jóźwik i wraz Bartoszem Radomskim zgłosiłem ten projekt do Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy Warszawa-Wola. Zainspirował nas częsty widok ludzi, którzy męczą się przechodząc tędy lub nadrabiają drogi chodząc na około – zwłaszcza osoby starsze. Do złożenia projektu zmotywowała nas natomiast Nowa Lewica, której członkami jesteśmy. W zbiórce podpisów pomagał też nasz znajomy, Rafał Kosior.
Budżet Obywatelski to wspaniała inicjatywa. Warszawa czy nasza Wola pięknie zmieniają się zgodnie z oczekiwaniami mieszkanek i mieszkańców. Nasz projekt zmierza do poprawy bezpieczeństwa i komfortu w miejscu wydeptanego przejścia. Podczas zbierania podpisów poparcia słyszałem mnóstwo głosów, że ten chodnik powinien tu powstać już dawno. Robię wszystko, żeby ten projekt wypromować. Proszę o głos na ten projekt.
Projekt ma unikalny numer 357, ale wśród projektów na Woli ma nr 26 na liście. Można przeczytać więcej na jego temat tutaj. Namawiamy do zagłosowania: Budżet Obywatelski, Warszawa, Wola.